Sadece sosyal medya yeterli midir?

Sadece sosyal medya yeterli midir?
eskişehir trend web site gerekir mi?

   Yaşadığımız dönemde hayatımız tamamen online duruma geldi. İnsanlar bir gözü ekranda yaşamaya başladı. Tabi ticari hayat bu gelişmeyi yok sayamazdı. Bu yüzden kurumlar sosyal medyaya tanımaya başladı.

Ancak bu rüzgarı doğru değerlendirmek gerekir. Sosyal medya yararlı olduğu kadar hızlı tüketilen bir olgu. Paylaşım dediğimiz veriler, suya atılmış yapraklar gibi akıp gidiyor adeta. Bir çok küçük ve orta boy işletme başka birşeye ihtiyacı yokmuş gibi davranıp sosyal medyayı kullanınca interneti tam verimli kullandığını düşünüyor. Peki bu doğru mudur?

Bir çok sektör sosyal medya altyapılarında farklı çözümleri kullanarak işlerini geliştirip; yeni çevrelere kendilerini tanıtıyorlar. Bu konuda sosyal medyanın faydası yadsınamaz. Ancak daha önce dediğimiz gibi paylaşımalrınız çok hızlı geçiyor.Bu yüzden belkide aynı şeyleri her gün paylaşmanız gerekiyor. Bu noktada sabit limanınız olacak bir web siteniz yoksa beklentilerinizin boşa çıkmasından başkasını suçlamayın.

Geleneksel ticarette kendinizi nasıl tanıtıyordunuz? Farklı mecralarda reklam verip, tanıtım yapma dışında müşteri ziyaretleri yapıp kartvizit bırakıyordunuz. Referans alıp yeni müşterilerle tanışıyor, oralara da kartınızı bırakıyordunuz. Peki lazım olduğunuzda sizi nasıl buluyorlardı? O karttaki telefonu arıyor veya adresinize geliyorlardı. İşte web siteniz sizin internetteki online kartvizitinizdir. Sadece alan adınızın akılda kalması veya arama motorlarında bulunmanız yeterlidir.

Şimdi benim siteye ihtiyacım yok. Müşterim zaten var. diyenler vardır.

Herkezin kendi düşüncesi ancak birde şöyle bakın. Dünyadaki internet kullanıcılarının %60-65 ihtiyaçlarını önce internetten araştırıyor. Ayrıca şehirli nüfusun %80 i aktif oalrak internet kullanıyor. 18-40 yaşa rası nüfusta bu oran %90. 

Hala ihtiyacınız yok mu? Peki kriz dönemleri ne yapıyorsunuz? Mevcut müşterileriniz sizinle ticareti bir süre kestiğinde yeni müşterilere nereden ulaşacaksınız. Her an kampanya yapmak için bir bütçe mi hazır tutuyorsunuz?

İnsanlar artık telefon açıp; tanımadıkları bir insandan bilgi almak yerine internette araştırma yapıp hedefi beliryerek alışveriş yapıyorlar. Bu arada hatırlatmakta fayda var akıllı telefonlar ile yapılan aramaların %60’ından fazlası yakın çevrede, lokal ya da bölgesel firmalar bulabilmek için oluyor.

Web Sitesi Yerine Sosyal Medya Kullanıyorum ben.

Buna karşı değiliz zaten. Sosyal medya özellikle ticaret için bir niğmet. Ancak bu interneti optimum fayda için kullanmanın bir yüzü. Sağlam bir web siteniz olmadan yapacağınız sosyal medya çalışmalarınız, anlık faydalar dışında suya yazı yazmak olur. Şunu kesinlikle unutmayalım. Sosyal medya pazarlama değil iletişim aracıdır. Buradan kitlelere ulaşıp; parazlama mecranıza davette bulunmanız, yani web sitenize çağırmanız uzun vadede daha faydalı ve verimli olacaktır.

"Bütçem yok" diyenleri duyar gibiyim. Kurumsal web sitesi artık çok ulaşılabilir bedellerle yapılıyor. Sadece doğru ekiplerle çalıştığınıza dikkat etmelisiniz. Bu gün piyasada 1000-TL gibi bir rakama çok güzel bir site sahibi olabiliyorsunuz. Ticaretle uğraşan kurum veya şahıslar bu parayı o kadar gereksiz yerlere harcamışlardır ki; emin olun web sitesine yapacağınız harcama en mantıklı yatırımalrınızdan birisi oalcaktır.

"İlgilenecek zamanım yok" diyorsanız. Bu zaten pek inandırıcı değil. O sosyal medya ekranını kaydırarak geçirdiğiniz zamanı ciddi ciddi bir hesaplarsanız kendinize siz de inanmazsınız zaten. Dİyelim ki gerçekten zamanınız yok, oz aman web ajansınızdan yönetim dahil hizmet alın. sizin adınıza herşeyi yapsınlar.

Ayrıca kurum adınızla bir web sitesi sahibi olunca;

  • Prestijinizi artıracak
  • Kurumsal adınızla mail adresi kullanacaksınız.
  • 24 saat açık bir işyeriniz olacak. 
  • Kartvizit taşımasanız bile site adresinizi vermeniz yeterli olacak.
  • Kendizini, işinizi ve ticaretinizi sade bir şekilde anlatacaksınız. 
  • Konumunuzu kolayca tarif edeceksiniz.
  • Sektöre uygun olarak online talep, randevu veya satış yapabileceksiniz.

Sonuçta sosyal medyadan vazgeçin demiyoruz. Ancak tam fayda için web sitesi sahibi olmanız ticaret hacminizi ve prestijinizi artıracaktır.