Renklerin markanıza etkisi

Markanızı oluştururken renklerine ne kadar dikkat ettiniz? Bunun etkilerini hissettiğiniz anlar oldu mu? Bu yazı dizimizde renklerin marka ve logolarda kullanımındaki etkilerinden bahsedeceğiz..

Renklerin markanıza etkisi
eskişehir trend markalarda renk

İş kurarken ilk aklımıza gelen şeylerden birisi bir logo sahibi olmaktır. Geçmişte bu konuda yetişmiş tasarımcılar pek bulunmazken artık ciddi sayıda başarılı tasarımcılarımız var.

Logo ise marka oluşturma için ilk adımdır. Marka bilinirliğinizde ve hafızalarda yer etmesinde ilk öğe logodur. Logoda ise tasarımın 2 olmazından birisi şekil diğeri de renk veya renklerdir.Eskişehir Trend olarak renklerin markamızdaki etkilerini araştıracağız..

 Bugün bir çok ünlü markayı gözünüzün önüne getirin. Bunların renklerini hatırlayın. Hemen aklınıza gelecektir. Şimdi o renklerin başka renk olduğunu düşünün. Marka birden değerini yitirmeye başladı değil mi? Mesela Coca cola nın kırmızı değilde yeşil olduğunu düşünün. Mantıksız geliyor değil mi? Ama o renkte bir insanın seçimiydi. 

Tüm girişimciler bu konuda profesyonel destek bulamayabilir veya ulaşamayabilir. O yüzden bu konuda detaylı analiz ve araştırma sonuçlarını burada özetlemeye çalışacağız.

Renkler sadece logoda değil hayatımızın her noktasında bir yaşam dilini oluşturur. Giyiminizden aracınızın rengine bir çok seçiminide sizi ele veren seçtiğiniz renklerdir. Ama bu seçim işinizle ilgili kurumsallarınıza geldiğinde artık çok dikkatli ve detaylı düşünmeniz gerekir. Çünkü bu seçiminiz ticari hayatınızın gidişatını etkileyebilir.

Bu noktada bir çok değişken devreye giriyor. İştigal konunuz, sektörünüz, ürün mü hizmet mi satacağınız, hangi bölgelere hitap edeceğiniz vs. gibi bir çok konuyu netleştirmelisiniz. Çünkü renk seçiminiz bu değişkenleri aleyhinizde çalıştıracak ilk adım olacaktır. En çok bilinen bir kaç örnek verelim. Mesela kırmızı satışı hızlandıran renk olarak bilinir. Ama bu tüm ürünler için geçerlimidir? Mavi rahatlatıcı bir renktir, peki farklı bir tonunu kullansanız da bu etki devam eder mi?

İşte bu sorularınızı cevaplarını hep beraber araştıracağız. Bu araştırmada bizi yönlendiren en önemli etken bilinen markaların seçimleri olacak. Çünkü "Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok" denir. Başarı ,istiyorsak marjinal veya hiç kullanılmayan renkler seçip, piyasadaki savaşımıdan önce birde kurumsal rengimizle savaşmayalım..