Neden hep hedef para ?

Neden hep hedef para ?

80 ve 90 kuşakları ile başladığını tahmin ettiğimiz başarı kriterlerindeki yanlış yönlendirme bi rçoğumuzun hayatını karartmıştır.  Algıladığınız ilk kazanç olgularını hatırlayın. Büyünce ne olacağınız, ne yaparsanız daha çok para kazanacağınız, bayramlarda kimin elini öpeceğiniz gibi konular sürekli beyninize işlenmedi mi?..

Bir çoğumuz bu toplum baskısıyla hiç sevmediğimiz meslekler seçtik, "mesleğini sevmek nedir?" bilemedik belki de. Bu düzende rolünü oynayan, hayattan hiçbirşey anlamadan yaşayan, istediği bir çok şeyi yapma konusunda ise  emeklilik hayali kuran zavallı insanlar topluluğuna döndük. Tabi "çok daha kötüsü olabilirdi" diyerek konumunu kabullenen ve memnun olanlara sözümüz yok.

Ancak bir kesim var ki bu hastalığın pencesinden kurtulamadığı için içindeki cevheri de öldürüyor. Bu kesim yeni dönemin kahramanları girişimciler. Her şeye rağmen bir iş fikri olan bu kişilerden birisiyseniz, toplumun "önce para kazanmalısın" söylemleri ve baskılarını bir süreliğine de olsa unutsun. Çünkü hayatın bizi getirdiği bu noktada gerçekten atılım yapmak istiyorsanız,  merkeze parayı değil bir problem çözmeyi koymalısınız. Başaranları incelediğinizde hepsi insanoğlunun bu karmaşıklaşan ve daha hızlı akan hayatında bir problemine dokunduğu ve o problemin çözümüne dair adımlar attığını görebilirsiniz.

Dünyanın en başarılı, en çok tanınmış ve hatta en zengin girişimcilerine bakınca bunu çok daha  net anlayabilirsiniz. Mesela google fikrini  o dönemde size sorsalar belki güler geçerdiniz. Ancak birileri dünyadaki bilginin artış ivmesinin katlanarak arttığını farkedip; bunun bir süzgeçe dahil edilmesi ve kolay ulaşılmasının zorunlu ihtiyaç olacağını görüp, bu fikri uygulamaya koymuş. Yani bir problemin çözümüne dair bir adım atıp; hayatımızı etkileyen bir değer oluşturmuş. Sonrada bitmez tükenmez bir kazanç nehrine sahip olmuş.

Amazon, Tesla, Apple, Canon, facebook gibi firmaların tarihçesini okuduğunuzda hep bu gerçeği göreceksiniz. Tabiki orta ölçekte bir girişimci olarak bu kuruluşlarınbize uzak gelmesi normal. Ancak başarı için doğru yolda olup olamakla ilgili bir ortak paydamız olduğundan bahsediyoruz.

Günümüzde bir çok güzel projenin ölü doğmasının sebebi, sorunu çözme amacından uzaklaşıp paraya odaklanmaya başlamasıdır. İnsan hedefine önce parayı koyduğu andan itibaren, hızlı kazanmak, daha çok kazanmak, en çok kazanmak gibi düşünceler girişim konusu ürün veya hizmetin insanlara ne fayda sağlayacağına dair yapılacak çalışmaların önüne geçmeye başlar ve üretkenlik de bir yerde durur. 

Her insanın parayla ilişkisi aynı olacakmış gibi kodlanan beyinler bir yerden sonra para kazansa da hayatından keyif almamaya başlar. Çünkü aslında onu memnun edecek şey beklide başlkalarına faydalı olmak veya başkalarının memnuniyetine sebep olmaktır.

Girişimcilik günümüzde çok hızlı tüketilen ve içinin tam anlamıylada doğru doldurulamadığı bir terim haline geldiğinden bu maddi konulardaki yanılsama aslında anormal de değil. Çünkü bizim gördüğümüz başarılı girişimciler para kazanıp; isim yapmış olanlar olduğundan, bizim için girişimciliğin anlamı bir yerde para kazanmak gibi duruyor. Ancak o başarıya ulaşanlar tabiki para kazanmak için bir çaba içinde olmuş olsalarda, işlerinin merkezine insanı ve insanın bir problemini çözmeyi koymuşlardır.

Yani ben girişimci olacağım, çok para kazanacağım diyerek girişimci olunmaz. Girişimci çevresindeki olumsuzluklara bir çözüm üretip; bu çözümü de bir iş halin egetirebilecek fikirleri ortaya koyabilen kişidir. Yani öncelikle "Bu iş çok para kazandırır" diye düşünmez. "Bu sorun nasıl çözülür?" diye düşünür. Bulduğu çözümleri analiz eder, test eder ve çözüm nıoktasında geliştirir. Sonuçta kabul gören çözüm, o çözümü sunan kişiye de kazanç getirir..

Niyetiniz girişimci olmaksa;  ısmarlama girişimci olmak yerine topluma karışıp; yaşamı analiz etmeyi, aksayan noktaları tespit etme yeteneğinizi geliştirmeye çaba gösterin.