Minimalist yaşamak, minimalist düşünmek

İnsanların yüklerinden kurtulması, daha az maliyetle daha huzurlu bir yaşam sürmesi mümkün mü?

Minimalist yaşamak, minimalist düşünmek

Son dönemlerde ülkemizde de motokaravan merakında bir artış olduğunu ve hatta bu hayalini gerçekleştirip 12 ay motokaravanda yaşamayı tercih eden aileleri görüyoruz. Kira, elektirk, su, ısınma, dekoraszyon gibi bir çok masrafı  yok denecek kadar azaltması bir tercih sebebi şüphesiz.
Avrupada 6,5 milyon civarında motokaravan varken ülkemizde bu sayı ikibinbeşyüz adet. Bunun sebebi ise resmi maliyetler..
Daha az eşya daha az kıyafet

Peki bu felsefeye geçmek için illa çok küçük bir mekanda mı yaşamak lazım? Mekan işin önemli de olsa sadece bir yönü. Kullandığınız beyaz eşyalar, mobilyalar, kıyafetler ve benzeri şeyleri düşünün. Bunlara belliz amanlarda yenilerini ekliyor veya değiştiriyorsunuz. Eminim bir çoğunuzun hiç giymediği bir çok kıyafeti bile vardır.Küçülmeye buralardan başlayın diyor uzmanlar.
Önce hayatınızdan çıkarabileceğiniz veya çıkarmak zorunda olduğunuz eşyaları diğerlerinden ayırdığınızda aslında o evinde size gerçekten büyük olduğunu anlayacaksınız. Bunu anlayamadıysanız ayrımda dürüst davrandığınızdan emin olun.


Bunun için yardımcı olacak bir kaç kural;

Öncelikle felsefeyi kabul edin, modaya uymak için minimalist olunmaz
Az eşya, çok anı
Alışverişte liste kullanmak
Tarz sahbi olup; sadık kalmak
Az ama kaliteli alışveriş
Zamanı planlayın, gereksiz işlerden uzaklaşın
Gereksiz konuşmalardan ve görüşmelerden uzaklaşın
Zamanızı yeni yerler görmeye, okumaya ve verimliliğe harcayın.

Minimalist bir yaşama karar verdiğinizde kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı da dorğu şekilde değerlendirmeniz felsefenin özünede uygun olmalıdır. Bunun için bir kategorlendirme yapın. Öncelikle kimsenin işine yaramayacak ve çöpe gidecekleri ayırın. Sonra başkalarına verebileceklerinizi ayırın.
Minimalizm daha ekonomik yaşamayı da telkin ettiğine göre bazı eşyalarınızı da ikinci el marketlerde satamak için ayırın.
Son gurup ise size kesinlikle lazım olacakalr ve bir gün mutkala lazım olacaklar. Bunlar içinden de ciddi bir ayrım yapıp seçmediklerinizi eminiz 2. ve 3. guruba dağıtacaksınızdır.

Tüm bunlar kafamı karıştırdı bana daha basit birşey söyleyin diyenler için ise "proje33" ü öneririz. Bu projeye göre 3 ay boyunca toplam 33 parça kıyafetle yaşamalısınız.

Peki insan nasıl daha az kıyafet giyer? 


Aslında bunun için bazı ünlülere baksanız bunun zor olmadığını görebilirsiniz.Mark Zukerberg, Steve Jobs, Cem Yılmaz, Acun ve hatta einstein...
Einstein renk bve model seçimine zaman ayıramamak için yapmış olsa da kimse ondan rengarenk giyinmesini beklememiştir. Aslında bunu siz de avantaja çevirebilirsiniz. Kıyafet seçiminde yaşayacağınız kararsızlık sürecini de hayatınızdan çıkaracaksınız böylece..

New York’ta yaşayan ve sanat yönetmenliği yapan Matilda Kahl her gün kendi tarzında aynı kıyafeti giyiyor ve diyor ki; “Her gün aynı kıyafeti giymek için bir sürü nedenim var; daha az stres yaşıyorum. Acaba bu çok resmi bir kıyafet mi? Yoksa kısa mı oldu? gibi dertlerim yok çünkü beyaz gömlek ve siyah pantolon her ortama uyar ve benim asla kaygım olmaz ‘’

Minimalist bir yazar olan Joshua Becker uygulamış bu projeyi ve ”Dolabımı sınırlandırmanın en büyük  hediyesinin bana zaman kazandırmak olduğunu çok kısa bir sürede keşfettim. Sabahları hazırlamak daha kolay, daha hızlı ve daha verimli oldu.” demiş.


Şimdi sizin kafanızda "Elalem ne der? Herkez hergün farklı birşey giyerlken ben bunu nasıl başaracağım? Toplum içindeki yerimi nasıl etkiler?" gibi deli sorular var değilmi?
Ama birde şöyle bakın; artık daha ikonik bir karakter olacaksınız. Aynı cem Yılmaz, Mki Mouse, pamuk prenses gibi. Yani seçeceğiniz bir kaç kıyafet artık siz olmanın üniforması gibi olacak.. En önemlisi ise yüklerden kurtulmuş bir hayat gibisi var mı?