Markamızda mor rengin etkisi

Mor mavi ve kırmızının karışımından ortaya çıkan bir ara renktir. Genelde marjinallik algısıyla alınır. Peki mor rengin dünyada marka rengi olarak kullanımı nasıldır. Biz kullanabilir miyiz?

Markamızda mor rengin etkisi
markada mor renk kullanımı

Mor renk ülkemizde genelde kullanımından kaçınılan bir renk olsa da dinamiklik ve sakinleştiriciliği aynı anda hissettirebilen bir renktir. Kullanıldığı markalarda diğerlerine nazarana yrı bir asalet kattığı da söylenebilir.

Tarihte kullanımları ve insan üzerindeki etkilerine bakıldığında zaman zaman kutsallık anlamı yüklenirken genel kullanılarında entelektüellik, bilgelik, sakinlik, alçak gönüllülük yanında sanatçılığıda yansıtığını görüyoruz.

Mor rengi seçerken vermek istediğiniz histen emin olmalısınız. Müşterilerinize bir gizem hissettirmek veya romantizm etkisi vermek istiyorsanız seçiminiz doğru olacaktır.Ayrıca  zarifliği hissettiren nadir renklerdendir. Özellikle tasarım ve geliştirme üzerine çalışıyorsanız, fikir geliştirmenin sürekliliğine ihtiyacınız varsa da mor doğru bir seçimdir. 

İşiniz ekipçe yapılan bir iş ise takım çalışma hissini de destekleyerek verimliliğinizi artıran bir gücü de vardır. Araştırmalar mor rengi kurumsallarında  kullanan kurumlarda çalışanların daha verimli ve sadık olduğunu göstermiştir.

Tek Renk Kullanımında Mor
Lavanta: Romantizmin simgesidir. Bir mekanda kullanıldığında ortama nostalji etkisi bırakır. Hayal gücünü arttırdığı için çocuk odalarında daha çok kullanılır. Hafif kokulu parfüm firmalarının logo ve ambalajlarında da lavanta tonu tercih edilir.
Leylak Rengi: Duygusallığı tetikler. Arzuyu arttırır. Satın alma kararını olumlu yönde şekillendirir. Çalışma ortamında leylak rengi kullanılmışsa yoğun iş temposundaki personelin daha dikkatli ve anlayışlı olduğu gözlemlenir. Sakinleştirici ama yormayan bir etkisi vardır.
Ametist: İnsan vücuduna ve ruhuna iyi gelen şifalı bir renktir. Huysuz ve kötümser kişilerin iç huzurunu dengeleyerek iyimserliklerini artırır. Çalışma ortamında kullanıldığında personelin azmini ve özgüvenini arttırır.  Müşteriden gelen olumsuz bir tepkiye karşı personelin motivasyonunu yüksek tutmasını sağlar.
Mavi Morlar: Kurumsal firmalarca mavinin oldukça fazla tercih edildiğini biliyoruz. Morun mavi tonu ise yaratıcılık ve inavasyon algısı için logolarda kullanılmakta. Mor tonlarının maviye çekilmesi pazarlama sürecinde soğuk kişilikleri sakinleştirir. Bu da satışları pozitif anlamda etkiler. Morun bu tonu kişileri meraklandırır, gizemin peşinden sürükler. Mavi morun kurumsal kimlikte veya kampanyalardaki kullanımı marka imajını güçlendirir. Sezgiselliği arttıran bir yönü vardır. Morun bu tonu duygu ve düşünceleri anlaşılır yapar.
Kırmızı Mor: Morun bu tonu ile hedef kitlenin heyecanını yönetmek ve bundan marka adına olumlu sonuçlar çıkarmak mümkündür. Müşterinin beklentileri belirledikten sonra eldeki veriye göre ürün tanıtımı yapılır. Bu noktada kırmızı mor, personelin pazarlama faaliyetine entegre edilir. Böylece maksimum dönüşüm sağlanır. Diğer bir ifadeyle kırmızı mor, markanın sürdürülebilirliğini destekler. Uzun döneme yayılmış pazarlama hedeflerine dinamizm katar. Ayrıca şehvet ve dramatizmin rengidir.
Koyu Morlar: Morun bu tonu markaya prestij katar. Ürün üzerinde pahalılık ve lüks algısı oluşturur. Gelişmeleri kontrol altına alarak tutarlı davranmayı sağlar. Renk kombinasyonları uyumlu olduğunda asil bir görüntü sunar.  Kurumsal kimlik, kampanya ve ambalajlarda kullanılabileceği gibi logoda da tercih edilebilir. Bu renk, markanın vizyonunu muhatabına tam anlamıyla yansıtmasıyla bilinir. Bu rengin insan üzerindeki etkilerinden biri de insanın iç gözlem yapmasını sağlamasıdır.


Çoklu Renk Kullanımında Mor
Mor ve tonlarını çevreleyen renklerin uyumsuz olması durumunda morun negatif özellikleri ön plana çıkar. Mor; psikolojik olarak kırılgan, depresif ve mesafeli çağrışımlar yapabilir. Dolayısıyla morun yanlış kullanımı sonucunda müşterinin firmaya mesafesi artar ve/veya ürüne / hizmete karşı bir ilgisizlik oluşur.

İletişimde yaşanmış sorunlar mor rengin yanlış kullanımıyla tüketicide kalıcı bir etki gösterir. Ayrıca personelin müşteriye bilgi verirken önemli detayları unutmasına sebep olabilir. Bu da müşterinin bekleme süresini artırır. Özetle morun yanlış kombinasyonu; Marka – Müşteri arasındaki iletişim sorununa neden olmakla kalmaz, her iki tarafın da iç huzurunu olumsuz yönde etkiler. 

Mor Logoya Sahip Markalar
Entelektüel bakış, fantezi, kutsallık, özgüven, sakinlik, bilgelik, alçak gönüllülük ve sanatçı ruhu gibi anlamları / özellikleri olan mor rengi hemen her sektörden firmalar kullanmakta. Özellikle kişisel bakım, temizlik, internet ve gıda sektöründeki firmalar mor rengi tercih etmekte.

Kullanıcıya / hedef kitleye “Takım Ruhu”, “Özgüven”, “Bilgelik” mesajı veren mor rengi kullanan markalardan bazıları ise şu şekilde;

Yahoo,
Milka
Fedex
Gratis
Craigslist
Cadbury
Kaynaklar