Markada sarı renk kullanmak

Markada sarı  renk kullanmak

Marka ve renkler konusundaki yazı dizimize sarı renkle devam ediyoruz. Daha önce diğer renkler konusundaki yazılarımızın gördüğü ilgi bu konuda bir ihtiyaca cevap verdiğimizi gösteriyor.

Renk markanın oluşturacağı anlamı, kültürü ve duyguyu yansıtacak ilk temas noktasıdır.

Bu yazıdaki rengimiz sarı. Çekici, tasarlayıcıi enerji yüklü, meraklı, sıcak, samimi ve iletişime açıklığı temsil eder. Tüm renkler arasında "ben buradayım" diyen en etkili renklerdendir.

Topladığı duygularla hedef kitlenin dikkatini toplamayı ve derin etkiler bırakmayı başarabilen sarı renk müşteri ilişikilerinizi kolaylaştırır. Eğer kurumsallarınızda sarı renk yoksa bile kampanya ve tanıtımalrınızda mutlaka kullanmanızı öneririz.

Sarı renk paketlerde merak uyandırır. Bilginin yayılması ve açıklanmasında pozitif etkiye sahiptir. Müşterinin markaya odaklanma süresine en uygun renklerden birisidir ayrıca.Satın alma sürecini kesinlikle hızlandırır

Ülkemizde sarı özellikle ilan ve satış renkleri olarak kullanılır.Ancak kahverengi renkte de bahsettiğimiz gibi uluslararası seçimlerde dikkatli olmak gerekir.

Sarı rengi tek renk olarak kullanmayı düşünüyorsanız;

Altın Sarısı: Altın sarısı, adındanda anlaşılacağı gibi zenginlik ve konfor rengisir. Hizmet mekanlarında misafirperver bir  hava verir.  Gıda ürünlerinde lezzetlilik hissi verir. Genel olarak müşterinin mekana veya işletmeye davet için en etkili tondur.

Metalik Altın Sarısı:  Metalik renk genel sarı özelliklerine prestij ve gösteriş katar. Marka değerinin daha yüksek algılanmasını sağlar. Ürün ambalajında daha yüksek gelir seviyeli müşterilere hitap ettiğinin sinyalini verir.

Açık Sarı: Sarının genel özellikleri yanında açık sarı renk kurumsal ve hizmet alanlarında motivasyonu ve isteği artırır. Ekibin performansını pozitif yönde etkiler. Ekibin enerjisi de kurumun temasda olduğu tüm taraflara karşı daha net davranılmasını destekler.


Parlak Sarı: Sarı rengin riskini bi tık daha yükseltmek  için rengi biraz açmak grekir. Açık sarı kurumun innovasyon ve geliştirmeye önem verdiğini ve farklı ürünleri olduğunu vurgular. Pazarlamada seçildiği ortamda enerjik, canlı ve samimi duygular oluşturur. Özellikle araştırma ve geliştirme alanalrında çalışan kurum ve firmalar bu tonu tercih eder. Tanıtım ve kampanyalarda kullanılan açık renk daha dikkat çeker , ilham verir.

Kehribar: Doğal taştan gelen bu renk mücevheratı simgeler. Kültürel farklıkların olumsuzluklarını ortadan kaldıran global bir renktir. Çok kültürlülük ön planda olduğu için geniş bir müşteri kitlesinin ilgisini çekmek olasıdır. Gerekli yetkinliklere sahip “olgun” imajı verir. Ayrıca geçicilik anlamı taşır. Örneğin yemek şirketleri “ye ve git” psikolojisi uyandırmak için bu rengi sıkça kullanır. Taksilerin rengini düşündüğümüzde de aynı neden karşımıza çıkar.

Sarı rengi diğer reklerle kullanı ise geçici bir hiz verir. Çok tercih edilmez. süreksizlik, diğer rengi hafifleştirme, matıksızlık gibi etkileri vardır. Yinede en çok kullanıldığı 2. rek siyahtır.

İşte dünyada sarı renk kullanan en ünlü markalar; Mc Donald’s, Good Year, Gratis, Nikon, Vakıfbank, Cheetos, Warner Bros, Koçak Golds, PTT Kargo, Lipton, Ferrari, CAT, Subway