Markada kahverengi renk kullanmak

Kahverengi kurumsal seçimlerde genelde kaçınılan renklerdendir. Acaba bu doğru mudur? Genelleme yapmadan tekrar konuyu incelemenize yardımcı olalım.

Markada kahverengi renk kullanmak

Dergimizin "kurumsal destek hizmetleri" kapsamında başlattığı marka ve renkler serisinde ilk rengimiz kahverengi. Kahverengi geleneksel olarak memur rengi diye bilinse de dünyada çok bilinen markaların seçiminin kahverengiden yana olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Kahverengi  aslında doğadan ve topraktan gelen bir renktir. Doğallık çerçevesinde bir çok anlamıda etki alanıda içerir. Renk seçimlerinde sıradan bir renk olarak görülse de bu monotonluk ve süreklilik bir çok sektör için bir avantaj olarak kullanılabilir.

Kahverengi güç, sağlamlık ve zenginliği çağrıştıran renk, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, siyah ve gri renklerle etkişeliminde başarılı sonuçlar veren tonları mevcuttur.

Tek başına veya etkileşimli kullanımlarında doğallık hissi yanında açıklık ve ferahlık hissi vermesi toprağın rengi olması ile anlatılabilir. Yeryüzünün rengi özellikle zeminde  renklerinde kullanılarak çalışma mekanlarında vereceği sağlamlık hissi ile mekanda çalışanlara güven ve marka bağlılığını destekler.

Kahverengi insan ilişkilerini de etkiler. Kahverengi ağırlıklı mekanlar ve ortamlar  iletişimlerde samimiyet ve güçlü bağlar kurmaya yönlendirir. Bu da müşterinin marka bağlılığını da artırır. Beklenilenin aksine ortamdaki durağanlığı bozar ve atmosferi hızlandırır. 

Örnek olarak fast food markalarının kahverengi tonları kullanması uzun oturmaları engellemek ve müşterilerin bir anönce yemeklerini bitirip kalkmalarını sağlar.

Renkleri genellemeye çalışırken tabiki bölgesel ayrımlarını da gözardı etmemek gerekir. Uluslararası çalışan firmalar özellikle iletişimde oldukları bölgelerdeki toplumların kültürel farklılıklarını incelemeliler.

Mesela batı kültüründe sağlık ve güvenilirliği temsil ederken, japonyada doğallık demektir. Kolombiya'da kaheverengi satışları olumsuz etkilerken Amerika'da iş disiplinini desteklediği için tercih edilir. Kültürel algıları okumadan uluslararası ticaret yapan firmaların 2 kez düşünmesini öneririz. Bu tercihi yapacak firmaların kahverengi kullanımda tonları değerlendirmelerini öneririz.

Sonuç olarak dünyada kahverengi ve tonlarının  kullanımında ağırlıklı olarak fast food, kakao ve kahve ürünleri, ahşap ürünleri, ilaç sektörü, çöl algısı gerektiren sektörler, uzaklık algısı gerektiren sektörlerde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Tek başına kahverengi tonları kullanacaksanız;

Koyu Kahverengi: Tüm kahverengi tonları arasında en resmi ve ciddi tondur. 

Kestane Rengi: Daha duygusallık etkisi gereken seçimlerinizde kullanmalısınız.Bu renk insanların rahat hissetmesini sağlar.Ayrıca markanıza olgunluk katar. 

Bronz Rengi: Kahverengi tonlar içinde en hassas renktir. Personelin müşteriye daha hassas ve duyarlı yaklaşmasını destekler. Aynı zamanda ton gereği parayı ve altını çağrıştırır. Hem parayı hemde duyarlılık ve şevkat duygularını harekete geçiren çok nadir tonlardandır. Bronz rengi kullanan firma sektördeki rakiplerine karşı bir adım önde başlar.Lüx ve kaliteli hissi verir. Lüks tüketim ürünleri ve finans kurumlarının çok tercih ettiği renktir.


Haki Rengi: Klasik asker kıyafet rengi oalrak ta bilinir. Ancak özellikle moda dünyasında günlük kıyafetlerden daha şık ve salon kıyafetlerine geçiş rengidir.


Bakır Rengi: Yine bir maden rengi olması sebebiyle sadeliğin ve doğallığın temsilcisidir. Kendi içinde 3-4 ayrı tona sahip olan bu renk tarihi geçmişi olan kurum hissi verir. Köklü firmayız demek için markanızda bu rengi kullanmanız sizi pozitif anlamda destekleyecektir.

Kahverengi  tonlarının diğer renklerle kullanımı;

Kahverengi  tonları diğer renklerle kullanımı riskli bir renktir.İyi kombin edilmemesi durumunda gerginlik hissine yol açar, tüm ağırlığını yitirir.Var olan neşesini kaybeder.Bu sebeple moda da da en riski kombin renklerinden olarak bilinir. Bu yönden tavsiyemiz kendi tonalrı içinde bir kullanım tercih etmenizdir.

Dünyada kahverengi tonlarını kullanan bazı markalar; UPS, M&M’s, Cornetto, Nespresso, Gloria Jean’s, Cafe Nero, Nestle Aero, Hersheys,Toblerone, Bitcoin,