Kahve geri dönüşür mü?

Kahve geri dönüşür mü?
kahve geridönüşüm
Kahve geri dönüşür mü?
Kahve geri dönüşür mü?

Bir zamanlar evlerde misafir ağırlamanın baştacı olan kahve artık o kadar yaygınlaştı ki, kahvelerden geride kalan ve çöpe atılan telve miktarı ciddi boyutlara ulaştı.

Girişimiciler bu konuda farklı fikirlerle sahneye çıkıyor. Kahve telvesi doğal gübreden kozmetiğe kadar birçok üründe bileşen olarak kullanılabiliyor.Hatta telveden fincan dahi ürettiler.

Almanyada bir firma kahve atıklarından ürettiği fincanları piyasaya sürdü. FArklı boyutlardaki fincanları online satışla müşterilerine ulaştırıyor. Her şey, ürün tasarımcısı Julian Lechner, İtalya’daki eğitimi sırasında kahve tüketiminden oluşan organik atıkların nasıl değerlendirilebileceği ve bu atıklardan yeni bir ürün üretilip üretilemeyeceği üzerine düşünmesi ile başlamış. Bilim insanları ile 3 yıl süren deneyler 2015’te ilk meyvesini veriyor telveden kahve fincanı üretiliyor. Berlin’deki kahve dükkânlarından toplanan telveler önce kurutuluyor daha sonra ağaç yongası ile karıştırılarak kalıplara dökülüp fincan elde ediliyor.

  • Çevre dostu kompozit fincanlar, ağaç yongası, doğal reçine ve kahve telvesinden oluşuyor ve %100 doğada ayrışabiliyor.
  • Altı bardak telveden bir espresso fincanı ve altlığı ele edilebiliyor.
  • KaffeeForm fincanlar yıkanıp tekrar kullanılabiliyor.
  • Petrol bazlı bağlayıcılar, plastik ya da plastik kaynaklı zararlı maddeleri içermiyor.
  • Mermeri hatırlatan görünümü ile oldukça şık olan fincanlar, hafif ve dayanıklı.
  • Kahve atıklarından elde edilen bu fincanların kendisi de geri dönüştürülebilir. Örneğin, bu fincanlardan 3D yazıcı filamenti elde edilebilir ya da kompost merkezlerinde ayrıştırılabilir veya karbon nötr olarak yakılabilir.

 

     Diğer bir firma ise topladığı kahve artıklarından elde ettiği posaları tarımda kullanıyor. Bir fincan espresso veya filtre kahveden ortalama 10 gram posa çıkar. Yoğun bir kafede ortalama kaç tanesinin demlendiğini hayal edince fark edeceksiniz ki etrafta gerçekten çok fazla kahve atığı var. Bunların değerlendirilmesi de ancak toplanıp yüksek miktarlarda kullanılabildiğinde anlamlı olur. En başarılı  kahve girişimlerinden birisi olan Reground, tam da bu mantıkla ilerleyerek çevrelerindeki kafelerden düzenli olarak kahve artıklarını topluyor, ardından anlaştıkları çiftçilerin tarlalarında posaları değerlendirip bir de yanında toplumu eğitiyor, bilgilendiriyor.

   Sydney merkezli girişim Fungimental, 140 tonluk kahve atığından 30 ton mantar üretilebileceğini iddia ediyor
Mantar yetiştirmek için teknik olarak çok fazla şeye ihtiyacımız olmadığından yola çıkan Fungimental, kahve atıklarını topluca biriktirip üzerinde istiridye mantarı yetiştirme yolları üzerinde uzmanlaşmış. Aynı zamanda evde kullanılabilir bir kit de hazırlamışlar. Yani siz de evinizde kullandığınız kahvenin artıklarından yemeklerinize renk katacak leziz ve taze istiridye mantarı yetiştirebilirsiniz!

   Ayrıca ülkemizdede açlışmaları yapılan diğer konu ise kahve posasından araç yakıtı üretmek. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuvarında sürdürülen çalışma kapsamında, kahve telvesi kullanarak çevre dostu biyodizel araç yakıtı üreten Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan 7 kişilik ekip, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği tarafından her yıl düzenlenen APEC-ACABT YES Challenge yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

    2005 yılında dünyada tüketilen kahve miktarı konusuna  kafa yorarak araştırmalar yapmaya başlayan Singtex CEO’su Jason Chen, öğütülmüş kahve kabuklarını kullanarak kıyafet üretmenin formülünü buldu. 3. nesil kumaş üreticisi olan Singtex ile birlikte Jason Chen’in hayatı zaten kumaşlar ve tekstil dünyanın dinamikleriyle donanmış durumdayken eşi Amy ile konuşurken bir anda ortaya çıkan kahve kabuklarını değerlendirme fikri, 4 yıllık araştırma ve 1,7 milyon dolarlık yatırımla birlikte neticeye ulaşmış. S.Cafe isimli bir marka yaratarak tüm fikrini bu marka üzerinden devam ettiren Chen, üretim sürecini tamamen sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm üzerine kurmuş.