Gayrimenkul alırken kar ettiniz mi?

Gayrimenkul amortisman değeri nedir? Hangi şartlarda yapılan alışveriş karlıdır?

Gayrimenkul alırken kar ettiniz mi?
gayrimenkul amortisman süresi

Özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarında ödeyeceğiniz fiyatın mantıklı olup olmadığını, yatırımınızın kar durumunu nasıl ölçüyorsunuz? Bunun için çok basit bir yöntem olduğunu biliyor musunuz?

Başını sokacak bir ev arayanlar için çok ta önemli olmasa da, yatırım aracı olarak gayrimenkulü seçen yatırımcılar için pratik ve akkıllıca bir hesap yöntemi var. Buna Gayrimenkul Amortisman süresi diyoruz.

Yani aldığınız gayrimenkule yaptığınız yatırımın, kira geliri oalrak kaç yılda geri döneceğinin hesaplanmasını ifade eden bu değer, daha öngörülebilir bir yatırım yapmanızı sağlar. Amortisman değeri işyeri ve konut için farklı hesaplanır.

Tabi bu tek başına kesin bir sonuç verir demek doğru değildir. Bir çok danışman bu hesabı kullanır ve kesin konuşur. Siz bu hesaplamayı bilin, ancak diğer etkenleri de mutlaka göz önüne alın.

Amortisman değeri nasıl hesaplanır?

Öncelikle alcağınız gayrimenkulün bulunduğu bölgede optimum kira değerini iyi araştırın. Kulaktan dolma bilgi yerine orada halen kirada olan eski ve yeni kullanıcılarla görüşmeniz yerinde olacaktır.Bu görüşmeler sonucunda mülkün kullanım alanı, fonksiyonu ve diğer özelliklerini de düşünerek gerçekçi bir kira bedeli bulmalısınız.

Daha sonra yaptığınız yatırım miktarını bu kira bedeline bölün. Elinize ay olarak bir değer çıkacak. Bu değeri yıla çevirin.

Mesela 250 Bin TL değerinde bir konut almış olalım. Aylık kirası da 1000 TL olsun. Buna göre amortisman değeri 250 Ay yani yıl olarak yaklaşık 20.833 değeri çıkar. Buna göre gayrimenkul bugünkü verilere göre 20 -21 yıl gibi bir sürede kendisini amorti ediyor demektir.

Mantıklı değer nedir?

Yatırımcı olarak alışverişinizin mantıklı olup olmadığını anlamak için kullanılabilecek olan bu değer konutlarda 20 yıl, işyerlerinde ise 10-15 yıl civarında olmalıdır. Ancak bu değer etkili de olsa hesaplamalardan sadece bir tanesi dir.

Bu değeri sonradan ne değiştirir?

Amortisman değerinde 2 girdi var elimizde. Mülkün satış değeri ve kira bedeli. Gelecek yıllarda bu değerlerde oluşabilecek değişiklikler yatırımınızdan daha çok kazanmanızı veya kaybetmenizi sağlayacaktır.

Amortisman değerinin kısalması için bu değerlerin en az birisinin beklenenden daha çok artması gerekmektedir. Yani bölgesel dinamiklerin değişmesi sebebiyle mülkün satış bedeli artar veya kiralar artarsa amortisman süreniz kısalacağından alışverişiniz daha karlı bir hal alacaktır.