E-Spor futbolun yerine geçer mi?

E-spor nedir? Nasıl oynanır? Dünyada ne durumdadır?

E-Spor futbolun yerine geçer mi?

Dünyada yeni başlayan e-spor furyası gün geçtikçe daha fazla duyulmaya başladı. Bir çok ülkedeki oyuncular internet aracılığıyla buluşup turunvalar düzenliyor ve olay uluslararası düzeyde ciddi yer bulmaya da başladı.

Aslında müsabaka mantığı klasik spordab farklı değil. E-Spor müsabakalarında da kurulan takımlar profesyonel olarak orgazine edilen turnuvalarda karşı karşıya geliyor. Diğer sporlardaki gibi hem fiziksel hem de zihinsel çaba ve beceri gerektiren bu aktivitenin geçmişi atari salonlarına dayanıyor aslında..

70’li ve 80’li yıllarda atari salonlarının yaygınlaşmasıyla gençler  birlikte oyun oynayıp rekabet ederek sosyalleşirdi. Kişisel bilgisayar ve oyun konsolalrının olmadığı o dönemlerde hem harçlıklar hemde zaman için iyi bir tüketim ortamıydı. 

Şimdi ise kimsenin tahmin edemediği boyutlara ulaşan bir organizasyon ağı oldu. Uluslararası firmaların sponsor olduğu  resmi ve özel turnuvaların sayısı ve bu turnuvalara gösterilen ilginin artmasıyla  e-Sporcuların bunu profesyonel bir meslek olarak icra etmesinin önü açılmış oldu.

 Artık e-Spor turnuvaları milyon dolarlara varan ödüllerle ve binlerce izleyicinin arenalarda, yüzbinlercesinin ise internet üzerinden yapılan canlı yayınlarda takip ettiği büyük etkinlikler haline dönüştü. E-Spor’un farklı alanlarında faaliyet gösteren ve çeşitli firmalarla sponsorların çatısı altında toplanan yüzlerce e-Spor kulübü kurulmuş ve bu kulüpler tıpkı bir spor kulübü gibi düzenli antreman yapıyor, çeşitli lig ve turnuvalarda yarışmakta ve gerektiğinde transfer yaparak kadrolarını güçlendiriyor. Ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinde e-Sporcular artık sporcu olarak sayılarak sporcu lisansı almaya başlamışlardır. Türkiye de 2014 yılı itibariyle lisans veren ülkeler arasına katıldı.

Bu hızlı gelişim karşısında bir araştıma yapan online araştırma şirketi DORinsight, e-spor ile ilgili araştırmasını açıkladı. Araştırmaya göre katılımcıların çoğunluğu e-sporun sanal dünyanın yeni fenomeni olduğunu düşünüyor.. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 81’i e-sporun sanal dünyanın yeni fenomeni olduğunu düşünüyor. Yüzde 74’ü ise e-sporun futbol gibi geleceğin sporu olacağına inanıyor

Araştırma 30 Mayıs-19 Haziran 2019 tarihleri arasında  online olarak yapılarak tamamlandı.  Türkiye temsili, ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmente mensup e-spor’u bilen 2.258 kişi katıldı.

Araştırmanın Türkiye ayağında çıkan sonuçlar ise şöyle;

İnsanlar e-sporu biliyor mu?

Yapılan araştırmada e-sporu bilen katılımcıların yüzde 62’si e-spor denilince akıllarına online video oyunlarının, yüzde 36’sı ise online spor bahis oyunlarının geldiğini belirtti. Geleceğin futbolu gibi: Katılımcıların yüzde 81’i e-sporun sanal dünyanın yeni fenomeni olduğunu düşünüyor. Yüzde 74’ü de e-sporun futbol gibi geleceğin spor dalı olacağına inanıyor. Spor olarak kabul ediliyor: Katılımcıların yüzde 53’ü e-sporu spor olarak görüyorken, yüzde 47’si spor olarak görmediğini söyledi.

E-spor gençlere faydalı mı?

Katılımcıların  yüzde 61’i gençlerin e-spor oyuncusu olmasını faydalı bulduklarını, yüzde 53’ü de çocuklarının e-spor oyuncusu olmasını istediğini belirtti.

Takım oyunculuğuna katkısı var mı?
Katılımcıların yüzde 56’sı çocuk ve gençlerin e-spor ile takım oyunu öğrendiklerini düşünürken, yüzde 46’sı analitik düşünmeyi, yüzde 42’si gelecek teknolojilerine adapte olmayı, yüzde 39’u sosyalleşmeyi öğrendiklerini, yüzde 36’sı gelir sağladıklarını söyledi.

En çok bilinin e-spor oyunu;
En çok bilineni League of Legends. Katılımcıların yüzde 73’ü e-spor oyunlarından League of Legends’ı bilirken, yüzde 60’ı Counter-Strike: Global Offensive’ı, yüzde 32’si Starcraft’ı, yüzde 29’u Fortnite’ı, yüzde 28’i Dota 2’yi, yüzde 21’i ise Heroes of The Storm’u bildiklerini dile getirdi.

En tanınmış futbol takımı hangisi?
En tanınmışı Fenerbahçe 1907.Katılımcıların yüzde 54’ü Türkiye’deki e-spor takımlarından Fenerbahçe 1907’i duyduklarını, yüzde 51’i Galatasaray e-spor’u yüzde 46’sı Beşiktaş e-spor ‘u duyduklarını, yüzde 19’u Dark Passage’ı, yüzde 17’si Supermassive’i, yüzde 16’sı ise HWA Gaming’i duyduklarını belirtti.