Eskişehir’den gerçek bir girişim  hikayesi

Sivil havacılık okumuş Eskişehir'li bir girişimcinin kripto para ile yolları kesişir ve bir girişime doğru yelken açar

Eskişehir’den gerçek bir girişim  hikayesi

Serkan Bayar Eskişehir’li bir girişimci. Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Trafik Kontrol Bölümü’nü bitirmiş ve 10 yıl sektöründe çalıştıktan sonra bir makale hayatını değiştirmiş.

Satoshi Nakamoto’nun  "Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi” makalesini okuduğunda yeni dünyada yeni bir oyunun başladığını fark ederek kripto para madenciliğine başlamış. Bitcoin in 200 dolarlarda olduğu bu süreçte 6 katına çıkışına şahit olmuş. Aslında o dönemde bir çok gencin merak sardığı kripto para madenciliğini yaparken başka bir niş fark etmiş.

Elinde kripto para olanlar bunu nakde çevirmek için zahmetli bir süreç yaşandığını görünce bu konuda araştırmalara başlamış. Kripto parayı kolay nakit paraya çevirmek için başlayan bu yolculuk çok daha farklı bir noktada bir girişimin ilk adımı olmuş.

Şu anda kurdukları şirketle kripto para sahiplerinin hiçbir işlem yapmadan bu paralarla alışveriş yapmalarını sağlayacak bir uygulama geliştirdiler. Bu bir blok zincir ödeme sistemi. Bu sistemde yapılacak ödemelerde hiçbir kayıp olmadan ticaret gerçekleşiyor. Sürecin tamamlanması için satış yapan işyerleri ve platformların da bu ödemeyi kabul edebilecekleri altyapılar kurmaları gerekiyor. Aslında üye işyerleri için satış potansiyelini artıracak bir potansiyel de sunuyor sistem. Takas sistemlerini kullanma zahmeti olmadan direk alışveriş yapılabilmesi insanları da tetikleyeceği bir gerçek..

Nedir bu sanal paralar?

Aslında dijital dünyaya yeni adapte olmaya başlarken bu terimlerin toplumda tanımlar henüz tam oturmadığını söyleyebiliriz. Elektronik para, dijital para, kripto para gibi kavramların kafalarda netleşmemiş olduğu bir gerçek.. Ancak zamanla alışveriş yapan her birey bu ayrımları anlayacaktır.

Elektronik para karşılığı yine para olan bir fon olarak düşünebilirsiniz. Nakit taşımadan kullanılan bir ödeme aracı..

Dijital para ise bankanızdaki paradır aslında. Elinizi dokunmadan fatura ödediğiniz, para aktarımı yapabildiğiniz sanal paradır. Anca karşılığı bire bir nakit para olarak vardır.

Kripto para ise çok faklıdır. Blokchain dediğimiz zincir üzerinde tutulan kripto paralardır. Sınırsız bölünebilen ve değeri değişen bir paradan bahsediyoruz. Muhasebe açısından da çok şeffaf bir yapı. Geçmişi ve izlenmesi kolay bir sistemde bulunduğu için, size gelen bir paranın tüm geçmişini görebilirsiniz. Blok zincir dünyayı saran bir veri ağıdır. Kripto paraların kayıtları da tüm bu ağa bağlı veri tabanlarında eşzamanlı olarak tutulur. O yüzden işlem kayıtlarının değiştirilmesi mümkün değildir.2009 da başlayan bu serüvenin şimdilik 2140 a kadar sürmesinin garanti olduğu  söyleniyor.

Söz konusu girişimcimiz Serkan Bey, gelecekte daha sık duyacağımız kripto para yatırımcılarının bir ihtiyaçlarını görerek bu girişimi başlatmış. İnsanların kripto paralarını güvenle saklamaları ve alışverişlerinde kullanmalarını sağlayacak bir uygulama ile Eskişehir’den dünyaya bir proje sunmaya hazırlanıyor.

Yakın zamanda yeni bir özelliğin daha devreye gireceğini anlatıyorlar.. Buna Tokenizasyon diyorlar. Yani blok zincir üzerinden dünyadaki tüm varlıkların birbirine bağlanması. Firmalar kendi isimlerinde token lar üreterek marka savunucularına sunabilecekler. Bu çok daha kapsamlı bir dünyanın da kapılarını açacağı gerçek.

Bu yapı ile ortak yatırımlar yapmak gibi çok daha reel işlemler de mümkün olacak. Bir fırsat gördüğünüzde tamamen güvenli bir şekilde  hiç tanımadığınız insanlarla beraber ortak yatırım yapma imkanına da sahip olabileceksiniz.

Eskişehir’de başlayan bu girişim alışveriş ekosistemine farklı bir yaklaşım getiriyor. Yatırım aracınızla alışveriş yapabilmek gerçekten bir özgürlük verecek gibi duruyor.

Türkiye'de bir ilk

 

Serkan Bey bu girişimin Türkiye’de henüz tek olduğunu ve en büyük rakibin ABD li bir şirket olduğunu söylüyor. Bu şirketin 2018 yılında 1 milyar dolarlık ödeme işlemine aracılık ettiğini belirten girişimci “Bugün ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon kripto para sahibi, sahibi olduğu kripto paralarla doğrudan alışveriş yapma imkanına sahip değil. Hizmetimize ülkemizde başlayıp kısa sürede globale açılmayı hedefliyoruz.” diyor.
2021 yılının ilk çeyreğinde uygulama marketlerinde görmeye başlayacağımız bu uygulamanın adı dijilirapay ve ücretsiz olarak indirilebilecek.

Dijilirapay yetkilisi Serkan Bey “2140 yılına kadar üretim projeksiyonu çizilen, 21 milyon adet olacak arzı ve enflasyonu önceden belirlenen başka bir araç biliyor musunuz?” diyor..

2 kez pik yapan bitcoinin, devletlerin hazinelerine eklemeleri ile yeni bir rekor kıracağını öngören firmaya başarılar diliyoruz.