Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası

Tarihi 1950'lere dayanan orkestra 2001 yılından beri düzenli konserler düzenlemektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası

Eskişehir Konser ve Tiyatro Derneği kurulmasıyla başlayan süreç, Halk evlerinde müzik dersi almış çeşitli enstrümanlar çalan çocuklarla birlikte ilk yaylı sazlı orkestra  kurulmasıya devam eder. Başlarında Yunus Emre İlkokulunun Müdür Yardımcısı öğretmen Nezir Sayın, Dr. Burhan Cemalcılar ve Reşit Zeytinoğlu vardır. Kısa sürede topluluk daha da büyür. Klasik Batı müziği ve Hafif Müzik Konserleri verilmeye başlanır. 1958'de tamamı Eskişehirli olan öğrencilerin kurduğu Öğrenci Cemiyetinin Genel Sekreteri Yılmaz BÜYÜKERŞEN, bir yandan Gençlik Tiyatro Topluluğu kurar ve bu topluluğun bir üyesi olarak sahneye çıkar

2001 yılında 24 kişiyle kurulmuş olan Senfoni Orkestrası, şuan Gülriz GERMEN'in Sanat Yönetmenliğinde, Ender SAKPINAR'ın Sanat Danışmanlığında 60 kişilik kadroyla yoluna devam etmektedir. Her hafta konserler veren orkestra bu güne kadar 844 konserde 413.295 kişiyle buluşmuştır.

Orkestra 248 Kadın , 419 erkek olmak üzere toplam 667 konuk solite ev sahipliği yapmıştır. Orkestranın 3 sahnesi bulunmaktadır.

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi

Açılışı 27 Aralık 2013’te yapılan Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi 15.925 metrekare alana sahip, içerisinde 900 ve 750 metrekare olmak üzere iki tane sergi salonu, 1200 kişilik çok amaçlı gösteri salonu, 4 fuayesi, 190 araçlık otoparkı ve sanatçı kulisleri bulunmaktadır.


Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı
30.10.2004 yılında faaliyete geçmiş olan binanın Senfoni Orkestrası salonu 489, Tiyatro Salonu 567 kişidir. Binanın içerisinde 2 adet seyirci fuayesi,orta alanda çok amaçlı salonu,sanatçı çalışma odaları,kulisleri,açık ve kapalı otoparkı mevcuttur.


Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi (Ergin Orbey Sahnesi)
28.02.2009 yılında açılmış olan sahne 168 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Oda Müziği Konserleri ve resitaller bu salonumuzda yapılmaktadır.

2004 yılından beri turnelere de Senfoni Orkestrası; 24 Turnede toplam 45700 sanatseverle buluşarak Eskişehir'i temsil etmiştir.

Son olarak Cumhuriyet’in 95. yıl dönümü kutlamaları için yoğun etkinlik programı hazırlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ilk olarak Senfoni Orkestrası’nın Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri ile Eskişehirlilere unutulmaz bir akşam yaşattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü’nün de katıldığı konsere, sanatseverler de büyük ilgi gösterdi. Orkestra Şefliğini Musa Göçmen’in yaptığı ve konuk solistler Özlem Üngör ile Ömer Türkmenoğlu’nun muhteşem sesleri ile destek verdiği konserin ilk bölümünde Bülbülüm Altın Kafeste, Yanık Ömer, Ah Bir Ataş Ver gibi türküler seslendirildi. 
        Konserin ikinci bölümünde ise Orkestra Şefi Musa Göçmen’in düzenlemesi ile Senfoni Orkestrası Eskişehir Marşı, İzmir Marşı, Onuncu Yıl Marşı, Gençlik Marşı ve Hoş Gelişler Ola parçalarını büyük bir coşkuyla seslendirdi. Cumhuriyet sevdalısı Eskişehirlilerin Türk Bayrakları ile eşlik ettiği marşlar sonunda, Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı. Konser sonunda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Senfoni Orkestrası ile bir kez daha gurur duyduğunu ifade etti. Büyükerşen “Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından biri olan bu orkestralara, tiyatrolara sahip çıkacak Eskişehir’in sanatsever kıymetli yurttaşlarıdır. Bu muhteşem konser için Orkestra Şefimize, konuk solistlerimize ve gurur kaynağımız genç orkestramıza şükranlarımı sunuyor, şimdiden Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.