Bu günlere medya ile mi hazırladılar?

İnsanlar evlerine kapandı. Hayat durdu. Ticaret durdu. Biz bu filmi seyretmemişmiydik?

Bu günlere medya ile mi hazırladılar?

“Yeni dünya” aslında yıllardır çalışması yapılan ve 2020 yılı itibari ile uygulamaya konulan bir proje. Yıllardır medya ile buna hazırlanıyoruz. Bu günlerdeki hayatımıza ve yıllardır seyrettiğimiz dizi ve filmlere bir bakın. Yapımlarda bir korku pompalanıyor ve yapay çözümler sunuluyor. Panik çaresiz insanları güçlü teklifi kabul etmeye itiyor.
Şu anda tüm dünyanın sosyal, ekonomik ve eğitim hayatı etkilendi. Bu hayatın dışına çıkan riskli bölgede kalıyor ve enfekte oluyor. Hepimiz birer oyuncu gibiyiz. 
Kıyamet içerikli yapımların genel kurgusu da korku üzerine. İnsanlık salgın veya benzeri gücünü aşan bir olayın içinde kalır. Şaşkınlık döneminden sonra yeni yaşam modeline geçerek hayatta kalma mücadelesi vermeye başlanır. Konfor alanını terk eden insanlar, bu hayat normal ve rutin hayatına dönüşür. Eski hayat tarih olur.
Şimdi bu yapımlardan bir kaçına bakalım;  The walking dead, Fear the walking dead, The rain, The 100, Revolution, The last ship, Lost, Terra nova, %3, Westworld, Jericho, Survivors, Between, Containment, In to the badlands, Wayward Pines, The strain, Zoo, Znation,  Van Helsing, Colony, The cube, 12 Monkeys, V wars.. Bazı yapımlar uzay efektli olsa da ana tema aynı.
İnsanoğlu genelde kendi eliyle bir tehlikeye sürüklenir. Büyük düşünen birileri de kurtarıcı olur. Bu günlerde de bize büyük bir teklif gelse ne yaparız bir düğünün… 
Sizce bu yapımlar neden yapılıyor;
1-    Sadece para kazanmak mı?
2-    “Dünyayı böyle kullanmaya devam edersek başımıza bunlar gelebilir” mesajı vermek mi?
3-    “Gelecekte benzer şeyler olacak ve farklı bir yaşam modeline geçeceğiz” diyerek aslında planlanan bir kaos ortamına insanları hazırlamak mı?


Doğanın dengesi, kalabalık, kötü yaşam, kötü beslenme vs. bir sürü konuda suçlu olan insan, hatasını kabul edip kendisine sunulacak çözümü bekler.
Dünyadaki kıyamet hazırlığı yapan insanları görmüşsünüzdür. Bu insanlar sürekli gıda ve silah stoklar, kıyamet denebilecek olaylara hazırlık yaparlar.
Korona virüs ABD ye geçtiğinde, tüm dünya marketlere koşarken bir kesim silah dükkanlarına koştu. Medya etkisiyle tüm insanları etkileyebilecek küçük katı taraftarlar oluşturuldu. Sanki o gün geldiğinde insanoğlunun davranışlarının pik noktasını test ediyorlar.


Finali daha çarpıcı bir örnekle yapalım


Resident Evil yani Ölümcül Deney film serisini seyredenler belki de hiç hatırlamadıkları bir sahne vardır. Bu sahnede dünyayı yöneten elitler bir toplantı yapıyor. 
Lider şöyle bir konuşma yapıyor;
Dünyanın geleceği ile ilgili değil, kaderi ile de ilgili konuşmaya geldik. Dünyanın sonunu konuşacağız, kıyametin tam olarak eşiğindeyiz. Tedavi edemediğimiz hastalıkları bizi yok etmeye çalışan devletler, kontrol edemediğimiz nükleer güçler… Bu tehlikeli sulardan geçsek bile çok daha kötü tehditlerle karşılaşıyoruz. Küresel ısınma sebebiyle kutuplar 80 sene içinde eriyecek. Dünyanın yerleşim yerlerinin %90 ı sular altında kalacak. Kontrolsüz nüfus artışı 50 sene içinde yiyecek üretiminin önüne geçecek. Kıtlık ve savaşlar yaşanacak. Bu bir varsayım değil, bu bir gerçek. Sebep ne olursa olsun dünyamız sona yaklaşıyor.
Ama asıl soru  şu; Bizim de sonumuz gelecek mi? 
-Peki öneriniz nedir?
Benim önerim dünyanın sonunu getirelim. Ama kendi şartlarımızda. Önceden planlanmış bir kıyamet. Dünya nüfusunun temizleneceği ama altyapısı ve kaynaklarının arar görmeyeceği bir kıyamet. Bu daha öncede yapıldı ve başarıya ulaşıldı. Seçilmiş kişiler fırtınayı atlatacak. Yaradılışta yazdığı gibi gemiyle değil yer altında güvenli bir yerde. Ve her şey bittiğinde tertemiz bir dünyaya çıkacağız. İstediğimiz gibi bir yaşamı başlatabileceğiz.
-Peki bunu nasıl yapmayı planlıyorsun?
Kurtuluşumuzun yolu zaten ellerimizde. İşte karşınızda T virüsü!


Bunlar sadece bir film diyebiliriz. Bu günden virüsün çıktığı ilk güne, geriye doğru bir araştırma yapın. Dünyanın zenginleri ne yapıyor? Teknoloji şirketlerinin CEO ları ne yapıyor? Kaçı istifa etmiş?  En zenginlerde bir şeylerin hazırlığı havası var mı? 


Benim yorumum; Bu günlerde bir şeylerin fragmanını yaşıyoruz. Test ediliyor gelecek hakkında öngörülerimizin değişmesi ve buna alışmamız sağlanıyor. Daha önceki değişimlerden daha farklı bir şeyler olacak. Bu günler de kolay geçmeyecek.Herşey sandığınız gibi bir anda eski haline de dönmeyecek.