5G ve koronavirüs

Dijital dünyanın en yakın teknolojilerinden birisi 5 G. Günümüzde 5 G ve koronavirüs arasında bir bağlantı kuruldu. Bu doğru mu? Ölümlerin sebebi 5 G mi?

5G ve koronavirüs
5G zağlığa zararlı mı?
5G ve koronavirüs
5G ve koronavirüs
5G ve koronavirüs
5G ve koronavirüs

Bir süredir 5G teknolojisine karşı ciddi bir saldırı ve karşıtlık oluşturuldu. Bunun ilk sebebi koronavirüs’ten ölümlerin başladığı Çin’de 5G kullanılıyor olması idi. Ayrıca İsviçre’nin 5G çalışmalarını durdurduğu da iddia edildi. 
Pandemi ile mücadelede eve kapalı kalan insanlar, doğal olarak komplo teorilerine daha çok maruz kalıyor ve daha çok paylaşıyor. Ancak her bilgi doğru olmadığı gibi, insanların bu zayıflığını kullanmak isteyenler de olabilir.. İnsan aklını ve iradesini kullanarak doğru kararlar vermekle sorumludur.


Çin'deki ayaklanma videosu gerçeği


Çin’de 5g yasaklansın diye ayaklanma görüntüleri paylaşıldı. Ama bu görüntüler Wuhan’da kalmak istemeyenlerin isyanıydı. Dünyada da belli kesimlerin algı için farklı yöntemler denediklerini unutmayın.
Öncelikle bu teoriyi ortaya atanların, aşı karşıtlarının oluşturduğu bir gurup olduğu söyleniyor. Bu bilgi konuyu daha dikkatli inceleme ihtiyacı oluşturuyor.  Bu iddialar doğru değilse; evde kalan insanların tedirginliğini artırmak ve kafaları daha çok karıştırmak, kimlerin işine gelir? Oda ayrı konu..


Şu yanlış bilgiyi düzeltmekle başlayalım. 5G nin ilk kullanıldığı ülke Çin ve ilk kullanıldığı kent WUHAN değildir. ABD, Güney Kore, Çin’den önce kullanılmaya başlamıştı. Daha sonra da İsviçre, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve İtalya’da da virüs ortaya çıkmadan önce kullanıma başlayan ülkelerdir.Güney Kore 5G ağını 3 Nisan 2019 da aktifleştirdiğini duyurmuştu. Tam 85 kentinde 5G kullanımı ile dünyada ilk sırada. Ancak şu anda salgında 20. Sıralarda. Hatta salgına karşı aldıkları teknolojik önlemlerle gündeme gelen ülke, insanları anlık takip etmiş ve 5G nin zararlı olduğu yada kaldırılacağı gibi bir haber duyulmamıştı.
•    Amerika’da 2019 yılında 4 Milyondan fazla 5G bağlantısı vardı.
•    İtalya haziran 2019 yılından beri 5G kullanıyor
•    Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de 5G kullanımında sıralamaya giren ülkeler.
•    Sonra ise Fransa geliyor.
•    Türkiye dahil onlarca ülke de bu konuda araştırma yapıyor.


İddialardan birisi de Financial Times’ın haberi kaynak gösterilerek, İsviçre’nin 5G geçişini durdurduğuydu.. Bunu doğrulayan hiçbir veri yok. İsviçre Federal Ofisi bu haberi yalanladı. İsviçre, Nisan 2019 dan beri 5G kullanıyor ve ağını genişletiyor. 54 Kentinde 5G ağı mevcut. Şu anda nüfusun %90 ının kullanımına hazır bir altyapıya sahipler. Nperf.com adlı siteden tüm dünyadaki ülkedeki 3g-4g-5g kullanımın yoğunluklarını anlık gösteren haritayı inceleyebilirsiniz. Şu anda dünyada 5G aktif olarak kullanım devam ediyor.
 
İddiaların merkezindeki Çin’le ilgili söylem ise; insanların evlere kapanmasıyla 5G kullanımın arttığı idi. Tabi kullanımın artması ile radyasyonun da arttığı ve sonuç olarak sokaklarda ölen insan manzaraları gördüğümüzdü. 
Çin’de ölümlerin durması için 5G yi kapatmış olması gerek miyor mu? Çin’in en büyük mobil şirketlerinden China Mobil, China Telecom ve China Unicom,  8 Nisan 2020 tarihinde ortak bir açıklama yaparak ”5G konusunda birlikte çalışacaklarını” açıkladılar. Chine Mobil 15 Milyon 5G müşterisi olduğunu daha yeni açıkladı. Chine Telekom ise 23 Mart 2020 de ilk 5G numarasını duyurdu.  Biz Çin’deki hastane inşaatlarının yapımını dahi 5G sayesinde izledik. Tüm bunlar Çin’de yada başka bir Asya ülkesinde 5G nin durdurulmadığını gösteriyor. Tarihlerin hepsi koronavirüs ölümlerinden sonra..
Şimdi sadece mantık yürütüp, tarihsel verilere bakarak tekrar düşünelim. Bu iddialar doğruysa;
•    Neden hiçbir ülke 5G y kapatmıyor?
•    Dünya Sağlık Örgütü neden bu konuda bir görüş açıklamıyor?
•    Neden ABD, Güney Kore, İsviçre, Suudi Arabistan, Fransa, İtalya ’dan Çin’deki gibi düşüp ölen insan manzaraları görmedik?
•    Ülkemizde 5G yokken virüs bizde neden var ve ölümler oluyor?
 

5G  insan sağlığına etkili olacak mı?


Teknik olarak radyo dalgalarının iyonlaştırıcı özelliği olmadığı için DNA ya zarar vermiyor. Zararlı olan Gama, x-Ray ve ultraviolet dalgalarıdır. ( ionising radiation-iyonize radyasyon) Zararlı olmayanlar ise; mikrodalga, mobil telefon ve radyo dalgalarıdır. ( non-ionising radiation-iyonize olmayan radyasyon) Telefon kullanımındaki elektromanyetik dalgalar düşük frekans aralığına sahiptir.
Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Ajansı (ARPANSA)çalışmalarında ayrıca 5G gibi telekomünikasyon kaynaklarından düşük seviyeli radyo dalgasına maruz kalmanın bağışıklık sistemini etkileyip etkilemeyeceğini araştırdı. Sonuçta  “Antijenler, antikorlar ve oksidatif stres üzerindeki etkileri araştıranlar da dahil olmak üzere bu tür çalışmalar, bağışıklık fonksiyonundaki değişikliklere dair kanıt sunmamıştır.” Denildi.
 Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP),  mobil ağların kansere veya diğer hastalıklara neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını açıklıyor
 
Yeni nesil haberleşme sistemlerinde ilk band S-bandı yani 3.5Ghz bandıdır. bundan sonra ki bandlarda da genel olarak olarak 6Ghz ve altı bantlar kullanılmıştır.
5G de 26 Ghz bandının da kullanılacağı belirtiliyor. Bu aralıkta non-iyonize olduğundan dna ya bir etkisi olmayacak ancak ısı artırıcı bazı etkileri beklenmektedir. Ama Isı artışının insan sağlığına kalıcı etkisi olduğuna dair herhangi bir bulgu henüz yoktur.
İddialarda 60 Ghz bandtan bahsedilmektedir. Bu aralıktaki sinyaller oksijen molekülleri tarafından zayıflatılmaktadır. Ancak bu dalgaların oksijeni emmesi söz konusu değildir. Böyle bir etkisi olsa sadece insanlar değil tüm hayvanlar üzerinde de etkileri görülürdü.
Ülkemizde ise 5G çalışmaları devam etmekte olup; 26 Ghz değil eskiden olduğu gibi 3,5 Ghz  üzerine yoğunlaşılmıştır. Ülkemizde Wifi sistemleri 5,8 Ghz e kadar kullanılır. Yani evinizde, işyerinizde wifi varsa bu frekansa sürekli maruz kalıyorsunuz zaten. Tüm bu veriler ışığında bilimsel olarak kovid-19 ile 5G arasında bir bağ kurulamamıştır.