Markada mavi renk kullanmak

Markada mavi renk kullanmak

Bu yazımızın konusu bilgeliğin rengi "mavi". 

Mavi herşeyden önce temizliğn ve güvenin rengidir. O yüzden tonları kıyafetlerde çok tercih edilir. Ayrıca samimiyet, profesyonellik, rahatlamak gibi çok geniş bir etki alanı vardır. Deniz, okyanus, gökyüzü renkleri olması nedeniyle sonsuzluğu da simgeler.

Markalaşmayı ön plana çıkarmış firmalar mavi rengi tercih etmişlerdir. Tutarlı, başarılı ve kaliteli bir yapı hissi verir.Bu yüzden çalışanlar ve müşteriler arasında bu duyguları güçlendirir. 

Firmanızın hizmet ve ürünlerinde süreklilikle ilgili kaygılarınız varsa kesinlikle maviyi kullanmalısınız. Akılda kalıcı ve sürdürülebilirlik etkisi yüksek olam mavi kullanımında zemin rengine de dikkat edilmelidir.

Mavi rengin en büyük avantajı uluslararası simgeleri temsil ettiği için tüm dünya kültürlerinde yakın anlamlar taşıdığı için rahatça kullanılabilir.

Tonlamalarıyla etileri farklılaşabilen rengin tek kullanımlarına bakalım;

Açık Mavi: Sakin ve huzurlu bir his veren bu ton ortamda sukuneti sağlayacağından verimliliği ve konsantrasyonu artıracağından başarıyı artıracaktır. MAvinin uzaklaştıkça verdiği ton olduğundan sabrı da temsil eder. Markada kullanımında temiz ve soğuk hissi verir. Özellikle su ve soğuk içecek firmaları tercih eder.

Koyu Mavi: Mükkemmel ve rekabetçi etkisi ile tercih sebebidir. Bu tonu kullanan markalar, kendine güvenen, dürüst ve kalıcı olduğunu iddia eder.

Gökyüzü Mavisi: Markaya güveni güçlendiren ve müşteri sadakatini artıran bir etkisi vardır.Sonsuzluk ve üstünlük etkisi ile gerçekliği de vurgular. Bu rengi kullanan ürünler diğer ürünler arasında verdiği sakinlikle dikkat seçer.

Parlak Mavi: Parlak mavi ton müşteri ile duygusal bağ kurmayı destekleyeceğinden marka değerini artırır. Özellikle sosyal ağların bu rengi kullanması ve etkilerini sizde gözlemleyebilirsiniz.

Mavi tek başına çok şey ifade etse de diğer renklerle rahat kullanılabilen bir renktir.

Mavi gökyüzü rengi olunca yeşil ve kahve tonlarıyla farklı kombinler bulunarak doğallık hissi güçlendirilebilir.Ör: siemens

Bu kombinlerde dikkat edilmesze mavinin soğuk ve tepeden bakan etkileri kullanımı negatife çevirebilir.

Mavi tonları kullanan meşhur markalar: Samsung, VISA, QNB Finansbank, Ford, Nesquik, Uludağ Frutti, Linkedin, Facebook, Pfizer, Flickr, Boeding, HP, Pay Pal, RBC,Allianz, Skype, twitter, pepsi, Yumoş