Markada kırmızı renk kullanmak

Markada kırmızı renk kullanmak

En çok merak edilen reklerden birisi olan "kırmızı"yı kullanmayı düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Enerjinin ve gücün rengidir kırmızı. Özellikle gıda firmaları iştah açıcı özelliği için kullanır. Pazarlamanın en güçlü rengidir. Dikkat çeker , ön plana çıkarır, "ben buradayım" der. Raflarda arka fonu kırmızı olan ürünlerin daha çok satıldığı, e-ticarette de tasarımda kullanımının satışı artırdığı bir gerçektir.

Kırmızı kan rengidir. Enerjinin ve heyecanın rengidir. Cesaretin ve devrimin rengidir. Bunun etkilerini devrim yaşamış ülke bayraklarında da görebiliriz. Aynı zamanda baskıyı kabul etmeyen, özgür duyguları besler.Türk bayrağında da kullanımı nedeniyle millet olarak bağımızın yüksek olduğu renklerdendir. O yüzden kullanımda pervasız davranmadan dikkatli olmakta fayda vardır.

Bu rengi kullanıyorsanız gerçekten sektörün lideri olma iddianız var demektir. Her zaman dikkatli, tepkilere hazır ve enerjik bir kurum yapınız  olmalıdır. Kırmızı kişi üzerinde uzun süre maruz kalındığında ters bir etki de oluşturabilir. Ciddi anlamda yorgunluk, nefes daralması, kan basıncının düşmesi ve kalp sıkışması gibi etkilerini düşünmelisiniz.  Kırmızı anyı zamanda uyarıcı bir renktir. Bir duyguyu  harekete geçirmek, enerjiyi artırmak için özellikle kampanlayarda kullanılabilir.

Kan basıncını işinde kullanan en önemli sektör haberciliktir. O yüzden hemen hemen tüm azete ve haber siteleri kırmızı logo kullanır.

Yiyecek firmaları iştah açıcı etisi sebebiyle çok sık kullanılır. Fast food ve içecek firmalarının büyük oranla kullandığını görebiliriz.Ancak dikkat edince bir çok sektörden firmanın isteyerek yada istemeyrek rengin etisine kapılıp kullandığını görüyoruz.

Kırmzı kullanımda ark aplan olarak siyahve beyazın daha etkili olduğunu da hatırlatalım..

Dünyada kırmızıyı kullanan en önemli markalar: McDonald’s, Pizza Hut, Red Bull, Tamek, ETİ, Habertürk, YouTube, Canon, Netflix, CNN, Toshiba, KFC, Coca Cola